Pranie pościeli bawełnianych - wskazówki!
Pranie pościeli? To proste!
Proste, ale nie zawsze oczywiste. Jak prać naszą bawełnianą pościel? Jak ją suszyć? Czy pościel w praniu może się skurczyć? Czy kolor może blaknąć? Czy można krochmalić pościel?
Postaram się odpowiedzieć na te liczne pytania, które często się pojawiają, aby rozwiać wątpliwości.
JAK CZĘSTO PRAĆ POŚCIEL?
Kupując nową pościel ze sklepu- wypierz ją przed pierwszym użyciem. W szwalniach materiał rozcinany jest ze 100m belek, pościel jest szyta, składana, magazynowana. Przechodzi przez ręce kilku osób, dlatego niezwykle ważne jest, żeby wyprać ją przed użyciem. Mamy wtedy pewność, że będzie czysta i świeża.
Pościel zmieniaj raz w tygodniu, w ostateczności, raz na dwa tygodnie. Regularne pranie pomaga usunąć pot, kurz, roztocza oraz bakterie, które gromadzą się w czasie snu. Jeśli ktoś cierpi na alergie lub ma zwierzęta domowe, może być konieczne częstsze pranie pościeli.
TEMPERATURA PRANIA
Aby prawidłowo prać pościel z bawełnianą burza.śnieg, najlepiej ustawić pralkę na temperaturę 40 stopni Celsjusza. To optymalna temperatura, która skutecznie usuwa zabrudzenia, a jednocześnie chroni tkaninę przed zniszczeniem.
Czy można prać pościele w wyższej temperaturze? Tak, ale należy pamiętać, że wyższe temperatury mogą osłabić włókna bawełny, powodując szybsze zużycie materiału i utratę jego miękkości. Notoryczne pranie w temperaturze 60 stopni i wyższej, sprawi, że pościel szybciej się zużyje, a kolory, szczególnie ciemne, będą szybciej blaknąć. Reklamacje, wynikające z prania pościeli w wyższej temperaturze niż zalecana, będą rozpatrzone negatywnie.
Czy wiecie, że pranie w niższych temperaturach jest bardziej ekologiczne, ponieważ zużywa mniej energii?
DETERGENTY
Co wybrać do prania pościeli? Proszek, płyn, kapsułki, orzechy, a może szare mydło?
Wybór detergentu jest niezwykle ważny. Pościel, będzie nam służyć przez co najmniej 8 godzin dziennie, dlatego warto wybrać łagodny płyn lub proszek, który nie będzie nas uczulał. Warto dodać, szczególnie do pierwszego prania, chusteczki wyłapujące kolor. Nie należy prać pościeli jasnych z ciemnymi, zawsze pierzemy je z podobnymi kolorami pościeli lub ręczników lub oddzielnie, jeśli takich kolorów nie mamy. Jeśli lubisz pachnącą i miękką pościel, użyj również płynu do płukania tkanin. Możesz dodać do płukania 3 łyżki octu, sprawi to, że resztki detergentu zostaną wypłukane, a pościel będzie delikatna. Można też wyprać ją z piłkami tenisowymi, co rozbije delikatnie tkaninę, nadając jej miękkości. Pamiętajcie, że warto stosować delikatne detergenty, aby pościel zachowała swoją trwałość na dłużej.
WIROWANIE
Warto ustawić wirowanie na 600-700 obrotów na minutę. Sprawi to, że pościel nie będzie wygnieciona, a jej dalsza pielęgnacja będzie łatwiejsza.
SUSZENIE
Dobrze jest, suszyć pościel na zewnątrz, rozłożoną. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powieśmy ją w suchym i ciepłym pomieszczeniu by dobrze wyschła. Pamiętaj, przed powieszeniem jej na suszarce, naciągnij ją z każdej strony, pozwoli to uniknąć kłopotliwych zagnieceń.
Czy można suszyć pościel w suszarce bębnowej?
Pościeli najlepiej nie suszyć w suszarce. Wysokie temperatury mogą niszczyć włókna i sprawić, że pościel znacznie krócej nam posłuży.
UWAGA, nie susz pościeli w pełnym słońcu. Szczególnie tyczy się to pościeli w ciemnych kolorach takich jak: czarny, antracyt, granat, musztarda, bordo, ciemna, butelkowa zieleń, turkus. Słońce sprawi, że kolory mogą intensywnie blaknąć lub się odbarwić. Efekt działania słońca na ciemną tkaninę jest podobny, co polanie jej wybielaczem, lub wypraniem w detergencie do białego prania. Efekt słońca na białej tkaninie sprawi, że uporczywe plamy znikną.
CZY POŚCIEL TRZEBA PRASOWAĆ?
Nasza pościel uszyta jest ze 100% bawełny, więc to oczywiste, że się gniecie. Bawełna jest naturalnym materiałem, który zapewnia podczas snu odpowiednią cyrkulację powietrza, doskonale odprowadza wilgoć, jest hipoalergiczna. Te zalety bawełny przeważają nad jedną wadą - gniecenia.
Prasowanie pościeli jest proste i sprawi, że jedyna wada pościeli z bawełny zniknie! Można prasować pościel w temperaturze do 180 stopni z dużą ilością pary, co usprawni znacznie ten proces.
Jeśli jednak nie lubisz prasowania, jak ja - stosuj się do rad z procesu suszenia - niskie obroty wirowania, naciąganie pościeli przed rozwieszeniem, suszenie na płasko, oraz dokładne składanie wysuszonej pościeli - te czynności sprawią, że zagniecenia będą minimalne.
CZY POŚCIEL MOŻNA KROCHMALIĆ?
Obecny trend na rynku pościelowym to miła, miękka w dotyku i delikatna pościel. Jeśli jednak lubisz pościel w starym stylu - możesz użyć krochmalu - to przecież bawełna!
Moja sąsiadka stale krochmali pościel, którą u nas kupiła i bardzo sobie to chwali. Ja na krochmal nie mam czasu, to też jest ok!
Miękka czy nie? Zależy to tylko od Twoich upodobań!
CZY POŚCIEL MOŻE SIĘ SKURCZYĆ?
Naturalna kurczliwość bawełny to ok 4%. Więc jak każdy naturalny materiał, może się skurczyć te kilka cm proporcjonalnie do wymiaru. Czy ma to wpływ na nasz komfort? Minimalny. Wypełnienia, również pracują, zbijają się podczas użytkowania, dlatego te kilka centymetrów nie ma znaczenia przy użytkowaniu pościeli na codzień.
Mam nadzieję, że rozwiałam wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące prania pościeli, jeśli jednak macie jeszcze jakieś pytania, piszcie, a ja postaram się regularnie dodawać tu odpowiedzi na kolejne nurtujące pytania. Pościel polskiego producenta to inwestycja na długi czas. Sposób jej pielęgnacji jest niezwykle ważny by zachować jej jakość na lata.